Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy
2024-06-12
Dnia 7 czerwca br., prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw.
Ustawa przedłuża legalność pobytu obywateli Ukrainy do 30 września 2025 r. i wprowadza szereg zmian w zakresie narzędzi wsparcia uchodźców.
Jednym z ważniejszych jest fakt, że z dniem 1 lipca wygaszana jest pomoc w finansowaniu zgodnie z art. 13 w/w ustawy w następujący sposób:
• Każdemu podmiotowi, w szczególności osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe, który zapewni, na własny koszt, zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy(…) może być przyznane na jego wniosek świadczenie pieniężne z tego tytułu nie dłużej niż za okres 120 dni od dnia przybycia Ukrainy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i nie później niż do 30 czerwca 2024 r.
• Wniosek o świadczenie pieniężne składa się w terminie miesiąca od ostatniego dnia okresu objętego wnioskiem nie później niż do 31 lipca 2024 r.
• Po zakończeniu okresu, o którym mowa w ust. 1 ustawy do spraw zapewnienia zakwaterowania obywatelom Ukrainy, o których mowa w art. 1 ust. 1 przez podmioty, o których mowa w ust. 1 stosuje się art. 68.
Art. 68 W przypadku użyczenia obywatelowi Ukrainy, o którym mowa w art. 1 ust. 1, budynku lub jego części w celu tymczasowego zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych, w zakresie tego użyczenia nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (…).
Osoba użyczająca lokal może w każdej chwili pisemnie wezwać obywatela Ukrainy, o którym mowa w art. 1 ust. 1, do jego opuszczenia, wyznaczając termin na opuszczenie lokalu nie krótszy niż 14 dni. Na wniosek osoby użyczającej lokal lub obywatela Ukrainy, wezwanego do opuszczenia lokalu, wojewoda zapewni pomoc, której mowa w art. 12 ust. 1. , wskazując wolne miejsce w obiekcie zbiorowego zakwaterowania.